Değerli VitaminYE ailesi, vitaminye.com üzerinden Türkiye satışlarımızı durdurma kararı aldık. Ürünlerimizi Trendyol ve diğer pazar yerlerinden temin edebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte vitaminye.com üzerinden uluslararası operasyonlarımızı yönetiyor olacağız.

Taze Baharatlar

Aromatik otlar olarak da bilinen taze baharatlar hoş kokulu ve her birinin kendine özgü lezzeti vardır. Türk mutfağında en çok kullanılan taze baharatlar maydanoz, dereotu ve nanedir. Bu üç klasik ot dışında taze baharat otları ne yazık ki ülkemizde pek tanınmıyor işte tam da bu sebeple taze baharatlar ve faydaları nelerdir konusuna değinmek istedim.

Taze aromatik otları www.vitaminye.com’dan alışveriş yaparak farklı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

Adaçayı
Adaçayı kalsiyum, bakır, folik asit, demir, tiamin, A, C ve K vitaminleri, manganez, magnezyum, potasyum, piridoksin, riboflavin, çinko gibi birçok antioksidan içerir. Nörolojik hastalıklara karşı korur. Adaçayı yapraklarının sıcak basmaları, gece terlemelerini ve menopozla ilgili aşırı terlemeyi azaltmada yararlı olduğu gözlenmiştir. Bağırsak hareketlerini yatıştırır ve hazımsızlık belirtilerini azaltır, gaz giderir.

Biberiye
Yağ yakımını hızlandıran biberiye bitkisi yaşlanmaya bağlı kırışıkları giderir. Doğal bir peeling etkisi uyandırır. Hazımsızlık sorununa iyi bir çaredir. Midede biriken kötü gazların atılmasını hızlandırır. Başta migren olmak üzere birçok kronik ağrının azalmasına yardımcı olur.

Defne
Defne yaprakları, sindirim sağlığının, solunum koşullarının, saç sağlığının, kalp sağlığının iyileştirilmesi, kanserin önlenmesi, kaygı ve stresin azaltılması, diyabet yönetimine yardımcı olmak gibi pek çok fayda için kullanılır. Saç dökülmesine engel olmasıyla bilinen defne, yaprakları kaynatılarak tüketilir.

Fesleğen
Fesleğen sinirdim sistemi üzerinde etkilidir. Hazımsızlık, mide krampları, mide bulantısına iyi gelir. Sinirlilik hali, depresyon, gerginlik, stres ve uykusuzluk durumlarında olumlu etkileri bulunur. Migren, baş ağrıları, epilepsi ve boğmaca gibi rahatsızlıklarda fesleğen kullanılabilir. Solunum sistemi bozukluğunun tedavisinde faydalıdır. Bal ve zencefil ile fesleğen yaprakları kaynatılarak, bronşit, astım, grip, öksürük ve soğuk algınlığı durumlarında kullanılabilir.

Frenk Maydanozu
İştah açtığı bilinen Frenk maydanozu egzama rahatsızlığı olan kişiler için idealdir. Grip ve soğuk algınlığında sıcak suya atılarak tüketildiğinde iyileşme sürecini hızlandırır. Zayıflamak için de kullanılır.

Kekik
Kekiğin kanseri önleme, kandaki şeker miktarını azaltma, idrarı söktürme gibi faydaları bulunur. Bağışıklık ve solunum sistemlerinin yanı sıra sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini desteklemede çok önemli bir bitkidir. Kekik, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum bakımından zengindir. Ayrıca B vitamini kompleksi, beta karoten, A, C ve E vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, folik asit içermektedir.

Reyhan
Kırmızı fesleğen, mor fesleğen olarak da bilinen reyhan terpineol, limonene, citral, linalool, citronellol, eugenol ile antiinflamatuvar özellikleri bulunur. Bu içerikler vücutta meydana gelen iltihaplanmaları giderir. Antioksidan bir ottur. Gözlere fayda sağlayarak daha iyi görmeye yardımcı olur ve kemikleri güçlendirir. Bağ dokusunu güçlendirir. Romatoid artrit hastalarının ağrılarını azaltır. Beta karoten ve yüksek magnezyum içeriği ile kalp damar sistemini korur.

Kişniş
Kişniş bir güçlü antioksidandır. Gripten kansere kadar uzanan birçok hastalığa karşı vücudu korur. Kötü kolesterolle mücadele eder. Kan şekerini düzenler. Kişniş K vitamini ve protein bakımından zengindir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, potasyum, tiamin, niasin ve karoten içerir. Cilt iltihabı, yüksek kolesterol düzeyleri, ishal, ağız ülseri, anemi ve hazımsızlık tedavisinde kullanılır. Kişniş ayrıca menstrüel bozukluklar, çiçek hastalığı, konjonktivit, cilt hastalıkları ve kan şekeri hastalıkları için de yararlıdır.

Limon Kamışı
Limon kamışı yemeklere lezzet katan bir bitkidir. Kalorisi düşüktür. Kolesterol içermemesi bir avantajdır. Kalsiyum, bakır, magnezyum, demir, potasyum ve çinko içerir.

Mercanköşk
Mercanköşk bağırsak tembelliğini ortadan kaldıran bir bitkidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Gaz sancılarına iyi gelir. Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca mercanköşk bağırsaklarda oluşan enfeksiyonların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Kan basıncını dengeler. Damarların yumuşamasını sağlar.

Nane
Taze nane mide ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca mide bulantısı ve baş ağrılarına da iyi gelir. Soğuk algınlıklarında başvurulan bir bitkidir. Burun, boğaz tıkanıklıklarında kullanılır.

Oregano Kekik
Doğal bir afrodizyak olarak bilinen Oregano kekiği hoş kokusuyla dikkat çeker. Ülkemizde İzmir kekiği olarak da bilinip kullanılır. Antiseptik özelliği bulunur.

Rozmarin Biberiye
Baş ağrısını gideren, hazımsızlığa iyi gelen rozmarin biberiye sindirim problemleri için ideal bir bitkidir. Hafızayı güçlendirir.

Frenk Soğanı
Sindirimi kolaylaştıran Frenk soğanı, flavonoidler ile vücudu akciğer ve ağız kanserine karşı korur. Lif açısından zengindir ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olur. Kolesterolün düşmesine ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Kemik sağlığında faydalıdır. Hamilelere faydalıdır. Ayrıca kalbi koruyan bir bitkidir.

Tarhun Otu
Antioksidan özelliği bulunan Tarhun otu, diş ağrısında kullanılabilir. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen tarhun otu uykusuzluğa, sindirim sorunlarına ve kansızlığa iyi gelir.

Zahter
En çok öksürükte kullanılan zahter otu genellikle toz haline getirilerek baharat olarak kullanılır. Taze kekiğe benzemesiyle bilinir. İştah açar ve kalp çarpıntılarına iyi gelir. Boğaz ağrısında ve hazımsızlıkta kullanılabilir. Vücudun direncini artırır ve vücudu güçlendirir. İçindeki A vitamini sayesinde solunum sistemine ve göz sağlığına fayda eder.

Yorum Yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.