Değerli VitaminYE ailesi, vitaminye.com üzerinden Türkiye satışlarımızı durdurma kararı aldık. Ürünlerimizi Trendyol ve diğer pazar yerlerinden temin edebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte vitaminye.com üzerinden uluslararası operasyonlarımızı yönetiyor olacağız.

Sebzelerin faydaları nelerdir?

Vitaminler vücudumuzun sağlığı açısından çok önemli role sahiptir. Sebzelerin faydaları ve yediğimiz sebzelerde hangi vitaminlerin olduğunu merak ediyor musunuz? 

www.vitaminye.com'dan tap teze sebzeleri sipariş verebilirsiniz.


Hangi sebzede hangi vitamin var? İşte detaylar...

Bakla
A ve C vitamini içeren bakla lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kolesterole ve kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etki eder. Kalp sağlığının korunmasında, damar tıkanıklığının ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Demir eksikliğinin giderilmesinde etkilidir.

Barbunya
Lif bakımından zengindir. Yağ oranı az olan barbunya harika bir protein kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra kemik gelişimini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kas ile eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, taş düşürmede önerilir. Magnezyum, potasyum içerir.

Bezelye
A, C, E, K, tiamin, niasin, pridoksin vitaminlerini ve demir, bakır, magnezyum minerallerini içerir. Bağışıklığı güçlendirir. Ciltte görülen yaşlanma belirtilerini önler. Kan şekerini düzenler. Sindirim sağlığında faydalıdır. Göz sağlığını korur.

Balkabağı
Yüksek A vitamini, fosfor ve kalsiyum içerir. Lifli oluşu sebebiyle sık tüketimi kolon kanserine karşı koruyucudur. Yüksek lif içermesi kabızlığı önler. Göz sağlığı, hücre ve deri yenilenmesinde etkilidir. Güçlü bir antioksidandır.

Brokoli
A vitamini ve potasyumdan zengindir ve folik asit için iyi bir kaynaktır. Mide ve yemek borusu kanseri tehlikesini azaltır. Kansere karşı koruyucudur ve kemik, diş sağlığında etkilidir. Kalp ve sindirim sisteminde etkilidir. Kan şekerini düzenleyen brokoli, bağışıklık güçlendirmek için iyi bir sebzedir. Göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

Brüksel Lahanası
Kükürtlü sebzeler grubundadır. Güçlü bir kanser önleyicidir.

Biber
C, P ve K vitamini acısından zengindir. Özellikle acı yeşilbiberlerde aşırı miktarda C vitamini yer almaktadır. Gribe karşı etkilidir.

Çarliston
Bol miktarda C vitamini içerir. Antioksidan maddeleri vücudu birçok kanser türüne karşı korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Barındırdığı C vitamini vücudu güçlendirir. A, P, K, B1, B2 ve E vitamini içerir. Strese karşı etkili bir besindir.

Dereotu
Güçlü, keskin, iştah açıcı bir lezzet ve tat vermenin yanı sıra, esas olarak monoterpen denilen bazı bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, mineraller ve belirli amino asitlerden gelen birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Dereotu iyi bir kalsiyum, manganez ve demir kaynağıdır. Bir antioksidan gıda olarak, flavonoidleri, kendisine inanılmaz sağlık yararları sağlayan bir anti-enflamatuar ve antiviral özellikler sunar. A ve D vitaminleri içerir.

Dolmalık Biber
İçerdiği C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidandır. B vitamini kompleksi bakımından zengin bir besindir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar. Demir eksikliğine iyi gelir ve anemiye yardımcı olur.

Çalı Fasulyesi
A, B12, C ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez içerir. Kemik gelişimine fayda sağlar. Hazımsızlığa iyi gelen çalı fasulyesi sindirim sisteminin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bazı kanserlerin oluşmasını önlemede etkilidir.

Enginar
Kalsiyum, potasyum, magnezyum, A, C ve K vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Toksin atıcı bir sebzedir. Alzheimer riskini azalttığı ifade edilir ve kolesterol seviyesini düzenler. Demir bakımından zengin olan enginar demir eksikliği anemisinde özellikle tavsiye edilir. Karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler. Potasyum minerali sayesinde vücuttaki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyona fayda eder. Mideyi de koruyan önemli bir besindir. Aynı zamanda da magnezyum, çinko, potasyum, demir, kalsiyum ve lifin de önemli bir miktarını enginardan sağlayabilirsiniz

Havuç
Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır. Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. A, B1, B2 vitamini ve lif kaynağıdır. Enerji verir ve karaciğerin safra salgılamasına ve kolesterolü dengelemesine yardım eder. Su içeriği yüksek olduğu için şeker hastaları rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.

Ispanak
Demir yönünden çok zengin olan ıspanak protein içerir. Tansiyonu düşürür ve kan pıhtılaşmasını azaltır. Betakaroten içerdiği için de yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı etkilidir. Bazı mide kanserlerini önlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kabak
K ve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenleyen bir sebze olan kabak kemik gelişimine yardımcı olur. Böbrek fonksiyonlarında da çok faydalıdır. Haşlanmış kabakta bulunan karoten maddesi etkili bir antioksidandır. Yüksek orandaki potasyum sıvı-tuz dengesini sağlar.

Karnabahar
Karnabahar çok iyi bir yağ yakıcıdır. Bolca C vitamini ve folik asit bulundurur. Metabolizma hızının artmasını sağlar. İçinde fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler bulundurur. Bu maddeler nedeni ile meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyuculuğu olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kuşkonmaz
Bir K vitamini deposu olan kuşkonmaz, B vitaminlerinden folat, C ve A vitaminleri açısından oldukça zengindir. B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, manganez, fosfor ve potasyum minerallerini de bünyesinde barındırır. Lif ve protein içeriği açısından iyi bir besindir. Kuşkonmazda bulunan kalsiyum anne karnında büyüyen bebeğin kemik ve dişlerinin gelişmesine destek olur. Kuşkonmazda, emziren annelerin süt üretimi için gerekli hormonlar bulunur. İdrar söktürür ve idrar yolu iltihaplarını azaltır.

Karalahana
Kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve C vitamini bakımından zengin olan karalahana kükürt de içerir. Kansızlığı giderir, idrar söktürücü özelliği vardır. Kabızlığı giderir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Vücudu hastalıklara karşı korur. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için idealdir. Astımda faydalı olduğu bilinir. Romatizma, siyatik, lumbagoda etkili olmasının yanı sıra. ses kısıklığını giderir, iştah açar.

Kereviz
Kükürtlü sebzelerden biridir. Sakinleştirici özelliğinin yanı sıra kanı temizlemesiyle bilinir, kilo almayı önlemede yardımcıdır ve böbrekler için çok yararlıdır.

Kuru Soğan (kırmızı ve sarı)
Güçlü antioksidanlardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, nezle, astım gibi hastalıklarda savaşçıdır. Öksürük söktürücüdür ve ayrıca bronşları temizler. Kemik erimesine iyi geldiği bilinir. Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesine yardımcı olduğu için şeker hastaları tarafından kullanılır. İdrar söktürücüdür. Böbreklerde biriken kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Kalp damar sağlığı açısından faydalıdır.

Kırmızı Biber
C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposudur. Metabolizmayı hızlandırır, kötü kolesterolü düşürür, ağrıları azaltır. Kırmızıbiber vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Lahana
Yaşlanmayı önleyici mineral olarak kabul edilen selenyuma sahiptir. Mide ve yemek borusu kanseri tehlikesini azaltmada yardımcıdır. Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini korur, yaraların iyileşmesini sağlar. Güçlü antioksidandır. Hazımsızlık gidermede faydalıdır. Toksin atıcıdır.

Mısır
Damar sertliğine ve kolesterole faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasında fayda sağlar. Mısır, yüksek lif içerir. Mısır potasyum deposudur, kalsiyum, demir, protein, sodyum B6 ve B12 vitaminleri içerir. Kan şekeri ve kolestrolü düşürür, hemoroidi engeller. Mısır B vitamini bileşenleri, özellikle tiamin ve niasin açısından zengindir. Enerji artırır.

Marul
Su içeriği %95 civarındadır, bolca A vitamini içerir. Mineral kaynağı olan marul yüksek miktarda lif, şeker, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum barındırır. Güçlü bir lif ve antioksidan kaynağı olan marul, saç ve cilt hastalıkları için önerilir.

Mantar
Yüksek enerji, potasyum ve protein içeren mantar protein kaynağıdır. Yağ oranı çok düşüktür. Mantarlar iyi bir selenyumun kaynağıdır. Çalışmalar, selenyum mineralinin antikanser, antioksidan ve antienflamatuvar olduğunu göstermektedir. Bu da kanser, kalp hastalıkları, tiroid hastalığı risklerini azaltmada yardımcı olabilir. Beta-glukan kaynağı olarak kolesterolü düşürür. Pişmiş mantarın tek bir porsiyonu; günlük olarak önerilen ve sağlıklı kemikleri korumak için gerekli temel vitamin olan bakırın üçte birini sağlayabilir. Mantarlar ayrıca D vitamini kaynağıdır.

Maydanoz
İdrar söktürücü olan maydanoz C vitamini açısından da çok zengindir. A vitamini ve potasyum için de iyi bir kaynaktır. Yüksek tansiyonu düşürmesiyle bilinir. Kansızlığı giderir. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Pancar
Fosfat, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Kansere karşı korumadan hipertansiyonu düşürmeye dek çok önemli faydaları bulunur. Kırmızı pancar A, B, C, P vitaminleri ve mineraller bakımından da çok zengindir. Kan basıncını düşürme, enerjiyi artırma ve iltihapla savaşmada faydalıdır. Ayrıca zihinsel ve duygusal sağlığı destekler.

Pırasa
Lif bakımından zengindir. Metabolizma için bolca tüketilmesi önerilir. A, C, E, K vitaminleri içerir. B3, B5, B9 ve kalsiyum bakımından da önemli bir besin olduğundan bol bol tüketilmesi önerilir. Kolesterolü düşürür, idrar söktürücüdür. Solunum sistemi, böbrekleri için faydalıdır. İştah açar, kandaki şekeri düzenler.

Pazı
A, C, K vitaminleri ve folik asit bakımından zengindir. Kanseri önlemede önemli bir sebzedir. Şekeri düşürür. Tansiyonu dengeler ve iştah açar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Öksürükte çok işe yarar.

Patates
A, B ve C, K, B6, E vitamini içerir. Serotonin adlı kimyasal maddenin kendisini yenilemesini sağlar. Kandaki şeker seviyesini düşürür. Kanı temizlediği için şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir. Folatlar açısından da zenginidir. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, demir, bakır manganez içermektedir. Patates, kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskini azaltabilecek iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Patlıcan
Fosfor ve A vitamini açısından zengindir. Kalorisiz olması sebebiyle diyetlerde önerilir. Patlıcan güçlü kemikler oluşturmaya yardımcıdır. Anemi semptomlarını azaltır. Diyabet yönetiminde, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede ve sindirim sistemini düzenlemede önerilir.

Roka
Roka, vitamin, mineraller, antioksidanlar, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, C vitamini ve folik asit içerir. Ayrıca A, E ve K vitaminleri ve az miktarda diğer B vitaminlerine sahiptir. Roka kalbi korur, kilo kontrolünde önelidir. Göz sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Kanser riskini azaltmada roka büyük bir öneme sahiptir. Sindirime, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Sağlıklı kemikler için K vitamini ve kalsiyum sağlayan roka cilde iyi gelir.

Rezene
Anne sütünü artırma konusunda önemlidir. Kalsiyum, potasyum gibi minerallerin yanı sıra B vitamini içerir. Vücut direncini artırır. Düzenli kullanıldığında kolesterolü düşürür.

Salatalık
Kükürt içeren salatalık; vücudun enfeksiyonlara karşı dayanıklılığını artırmasının yanı sıra kolesterolü düşürür. Kasları gençleştirir; deri hücrelerine elastikiyet verir. Kabızlığı önler ve böbrek, kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcıdır. A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir. İdrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı bağırsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır. Kalp hastalıkları, diyabet ve obeziteyi önleyici rolü vardır.

Sarımsak
Enerji veren sarımsak kükürt ve sülfürden zengin olduğu için güçlü bir kanser önleyici yardımcıdır. A, B, C, P vitaminleri içerir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Romatizma ve eklem iltihaplarında yararlıdır.

Soğan
Bronş açıcıdır. Doğal antibiyotiktir. Bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı artırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır. Soğan özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Soğan kükürt, lif, B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Demir ve tiamin içerir. İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Şalgam
Kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindir. A, C ve B vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve demir içeriğinde bulunur. Kemik ve dişleri güçlendiren şalgam iştahı açar. Mide ve karaciğere faydalıdır.

Tere
Madeni tuzlar ve vitaminleri sayesinde, kanı mikroplardan temizler, hastalıklara karşı direnci artırır. Böbrek taşlarını eriterek düşmesini kolaylaştırır. Kandaki şeker oranını düşürür. Halsizliğe iyi gelir.

Turp
Böbrekler için yararlıdır. Potasyum içerir. Halsizliğe iyi geldiği bilinir. Tokluk hissi sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde iyi bir yardımcıdır. Uzun süre tok tutan bir özelliğe sahiptir. Ayrıca mide bulantısını da geçirir. Besin değeri yüksektir. Kırmızıturp E, A, C, B6, K vitaminlerini içerir. Ayrıca antioksidan, lif, çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve manganez bakımından da zengindir.

Taze Fasulye
Folik asit, potasyum, A ve C vitamini yönünden zengindir. Kötü kolesterolün düşmesinde yardımcıdır. Kalp sağlığını korur. Yüksek lif içeriğiyle dikkat çeker. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır. Antioksidan özelliğiyle toksinlerin atılmasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirir.

Taze Soğan
Taze soğan bağışıklık sistemini destekler. Kan şekeri düzenler. Kanseri önleyici bir besindir. Mide zarına zararlı bakteri üremesini engelleyerek ülserden korur. Kalp hastalığı riskini azaltır. Burun tıkanıklığı giderici etkisi vardır. Beyaz kısmında bol miktarda A vitamini vardır. Yeşil kısımlarında bol miktarda C vitamini vardır.

Üzüm Yaprağı
Anemiyi önlemeye yardımcı olur. Bağırsakları korur. Varis tedavisinde etkilidir. Ağız yaralarını iyileştirir. Kilo vermeye yardımcı olur. İçerisinde yüksek oranda bulundurduğu A vitamini ile göz sağlığını korumaya yardımcı olur, çinko sayesinde boşaltım sistemini destekler, demir sayesinde ise kansızlık oluşumunu engeller.

Yeşilbiber
İçeriği ile iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yüksek miktarda lif içeriği ile dikkat çeker. Ülkemizde dolmalık, sivri ve çarliston olarak yetişen yeşilbiber yemeklerde ve salatalarda bol bol kullanmak gerekiyor. C vitamini, beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitamini içeriyor. Yaşlanmayı geciktirir, enfeksiyonlara karşı vücudu korur, kansere karşı etkilidir. Damarların yumuşamasına karşı etkilidir. Kalp hastalıklarından korur.

Yer elması
İnsülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artırıcı etki yapar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Cilde faydalıdır. Kolon kanserine karşı büyük koruma sağlar. Demir minerali bakımından zengin oluşu sayesinde kansızlığa iyi gelir. Yer elması madde ve potasyum bakımından zengin olduğundan kalp damar hastalıklarından korur.

Zencefil
Taze zencefilin içerisinde, B3, B6, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Bağışıklık sistemini düzeltmesi ve özellikle içerdiği yoğun C vitamini sayesinde kışın oluşabilen enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz besinlerden biridir. Boğaz ağrısına ve öksürüğe de iyi gelir. Doğal bir antibiyotiktir.

Yorum Yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.