Değerli VitaminYE ailesi, vitaminye.com üzerinden Türkiye satışlarımızı durdurma kararı aldık. Ürünlerimizi Trendyol ve diğer pazar yerlerinden temin edebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte vitaminye.com üzerinden uluslararası operasyonlarımızı yönetiyor olacağız.

Meyvelerin faydaları

Dengeli beslenme açısından meyve vücudumuz için oldukça önemli, besin değerleri ve vitamin açısından sağlığımız için bir ihtiyaçtır. Şeker yönünden zengin olan bazı meyveler dışında tüm meyveler bol tüketilebilir ve vücudumuza doğal şeker sağlar.

Peki, gerçekten meyvelerin günlük hayatımızdaki yeri nedir? Hangi meyve vücudumuzda ne işe yarar? Meyvelerin faydaları nelerdir?

Vücudunuzun ihtiyacı olan meyveleri www.vitaminye.com ’dan satın alabilirsiniz.

Ananas
Ananas, vücutta biriken fazla suyu atmada faydalıdır. Yağ yakan bir meyvedir. Antioksidan etkisi ile dikkat çeker. Turunçgiller kadar C vitamini içerir. Ayrıca A, B1, B3, B6 vitaminleri, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosfor bulundurur. Yüksek lif oranı sayesinde tok tutar, diyetlerde kullanılır. 

Avokado
Avokado, C, E, K ve B-6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum açısından harika bir kaynaktır. Ayrıca, lutein, beta-karoten ve omega 3 yağ asitleri sağlarlar. Antioksidan bir meyvedir. Lif bakımından önemli bir gıda olan avokado metabolizmayı canlandırır. Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

Ayva
Kış meyvelerinden ayva sindirim sistemini aktif hale getirir. Lifli ve posalı olduğundan bağırsaklar için iyidir. Cildi yenileyip onarır. A ve C vitaminleri açısından da zengindir.

Armut
Armut yüksek oranda lif, potasyum ve fosfor barındırır. Bu mineraller ise kalp kaslarının verimli şekilde çalışmasını sağlar. Yağ yakımı için de önemli bir meyvedir. Tansiyon ayarlamasında etkilidir. Posadan zenginliği nedeniyle bağırsakları da çalıştırır.

Ahududu
Frambuaz olarak da bilinen ahududu folik asit, A vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Ayrıca potasyum, protein, lif, sodyum, demir, magnezyum yönünden de zengindir. Ahududu vücutta biriken toksik maddeleri dışarı atmasıyla öne çıkar. Ateşli hastalıklarda iyi gelir ve kansızlığın çarelerinden biridir.

Böğürtlen
C vitamini bakımından zengindir. İdrar rahatsızlıklarına ve kabızlığa çok iyi gelir. Tansiyonu düşürür. Halsizliğe iyi gelir. İshal kesici olan böğürtlen aynı zamanda ayak şişmesine de iyi gelir. Göz rahatsızlıkları, yüksek tansiyonda da önerilir. Hafıza kaybını engellemede yardımcıdır.

Çilek
Çilek A ve C vitaminlerini bolca içerir. İyi bir antioksidan kaynağıdır. Çeşitli kanser türlerinin yolunu açan serbest radikallerin artmasını önler. Bol miktarda kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum içerir. İyi bir folik asit ve mangan kaynağı olarak bilinir. Yüksek oranda içerdiği lif de çilek tüketmek için iyi bir sebeptir. Ağız yaralarını iyileştiren çilek en doğal ağrı kesici meyvedir.
Eğer safra kesesi problemi yaşıyorsanız da bu süreçte çilek tüketebilirsiniz.

Domates
Domatesin çoğunlukla sebze sanılır ancak meyvedir. Domates, kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Yağ yakımını hızlandıran meyvelerden biridir. Domates C vitamini ve likopenler sayesinde vücuda büyük fayda sağlar. Kanserle savaşır. Bağışıklığı güçlendirir.

Çağla
C Vitamini içerir. Yüksek kolesterolden korur. Tansiyonu dengeler Kas kasılmalarını dindirir, sakinleştirir. Safra kesesinde taş oluşumunu önler. Yüksek su değeri olduğundan yağ yaktırır.

Dut
Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır. Dut, kalsiyum, bol lif de içerir. Karadut ağız yaralarına iyi gelir. Kabızlığı önler. Kanı temizler. Soğuk algınlığı ve gribi önler. Kan şekeri seviyesini düzenler. İştah açar.

Elma
Elma C ve E vitaminleri açısından zengindir. Ağrı kesici özelliği ile dikkat çeker. Kan şekerini dengeler. Bağırsak sistemini koruma ve kemikleri güçlendirmede önemli bir besin kaynağıdır. Elma antioksidan ve lifli yapısı ile metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Erik
A, K, B, C vitamini ile kalsiyum bakımından zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır. Bağışıklığı güçlendiren bir meyvedir. Anti-aging etkisi vardır, yaşlanmayı önler ve cildi yeniler. Erik, yine içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı oluyor. Lif kaynağıdır.

Greyfurt
Greyfurt, bolca folik asit barındırır. Hücre onarımı için etkili bir meyvedir. Damar sertliği konusunda büyük fayda sağlar. Vücutta biriken yağların yakılmasında etkilidir. Vücut direncini korumada da başarılıdır.

Hindistan Cevizi
Hindistan cevizi; karbonhidratlar, doymamış yağlar, lif, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez, çinko ve selenyum bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda protein, sodyum, potasyum, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin, C, E, K vitaminleri içerir. Hindistan cevizi, insülin sekresyonunu ve kan şekeri kullanımını geliştirir. Kan şekeri kontrolü için hormonları olumlu yönde etkileyerek diyabeti kontrol eder.

Hurma
Cennet hurmasında yer alan kateşin maddesi, kanseri önlemede yardımcıdır. Gerekli C vitamininin neredeyse %75’ini cennet hurmasından alabilirsiniz. Beyaz kan hücreleri korumada aktiftir.

İncir
İncir posalı yapısı ile sindirim sağlığı için önemlidir.
Kemik ve diş sağlığını korumak isteyenlerin inciri bolca tüketmesi önerilir.

Karpuz
Karpuz, sıcaklarda kaybedilen suyu karşılar ve bağırsakları çalıştırır. Yazın karpuz tükettiğiniz günlerde daha kolay kilo verebilirsiniz. Böbreklerde kum ve taş sorunu yaşadığınız günlerde karpuz tüketerek bu hastalığın etkilerini en aza indirebilirsiniz. İçinde A ve C vitamini bolca bulunur.

Kavun
Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan potasyum ve folik asit, kavunda bolca bulunur. Göz sağlığını korur ve bağırsakları rahatlatır. Antioksidandır ve kalp krizi riskiyle savaşır.

Kayısı
A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Cilt için önemli bir meyvedir. Kayısı tüketerek sivilce ve lekelere karşı önlem alabilirsiniz. Kayısı antioksidan bir meyve olduğu için vücuda zarar veren fazla maddelerin atılmasını sağlar. Kansızlık problemi olanlar, uyku düzensizliği yaşayanlar, bağırsak sorunlarını çözmek isteyenlere kayısı önerilir.

Kivi
Kolon kanserine, kalp krizine ve astıma karşı etkilidir. Güçlü bir antioksidan meyvedir. Kivi kanda bulunan yağ oranını düşürerek, kanın pıhtılaşma sorununu ortadan kaldırır.

Kiraz
Kiraz, C vitamini, karotenoidler ve flavonoidler (antosiyaninler) gibi antioksidanlar içerir. Bağışıklığı güçlendiren bir meyvedir. Yaşlanma ile ilgili hastalıklardan korurlar. Kalp ve sinir sisteminin zayıflaması, görme kaybı, saç dökülmesi, cildin kırışması, libido kaybı, kolon ve prostat kanseri gibi oksidanların olumsuz etkilerini önler.

Mandalina

Mandalina C vitamini barındır ve kış hastalıklarına karşı savaşta önemli bir meyvedir. Damar sertliği, kansızlık, halsizlik ve enfeksiyona karşı oldukça etkilidir.

Mango
Hem mineraller içerir, hem de antioksidan bir meyvedir. C vitamini, folik asit, A Vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum içerir. Güçlü bir metabolizma için önerilir. Göz rahatsızlıklarına iyi gelir. Kolestrolü düşürür. Astımın önlenmesine yardımcıdır. Kansere karşı koruyucu bir meyvedir.

Muz
Muz, B6 vitaminleri bulundurur. Muzun hücre yenilenmesi ve oluşumunda etkisi çoktur. Yaraları ve sivilceleri geçirmede etkilidir. Uyku problemi yaşayanlara önerilen muz aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürür.

Nar
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için önerilir. Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesi nedeniyle halsizlik ile savaşır.

Portakal
Taze içilen portakal suyu enfeksiyonları kısa sürede atmanızı sağlar. Cildi de yenileme özelliği bulunur. C vitamini denildiğinde akıllara gelen portakal, kansızlık problemi yaşayanlar için idealdir. Kolesterol yüksekliği durumunda bolca portakal tüketebilirsiniz.

Şeftali
Şeftali, sindirim sistemi için faydalı bir meyvedir. Midenin rahatlamasını sağlar. Posalı bir meyvedir bu yönü ile idrar söktürücü olarak tüketilir. C vitamini, potasyum ve posa minerallerini alabileceğiniz şeftali, karaciğer ve safra kesesinin sağlığını da korur.

Üzüm
Üzüm antioksidan bir meyvedir. Vücut direncini korumaktadır.
Cildi güzelleştirir ve bağırsak sistemini aktifleştirir. Kalp ve cilt sağlığı için önemli bir meyvedir. C Vitamini ve potasyum içerir.

Vişne
Antioksidandır. Mikropların ve bakterilerin kolayca atılmasına yardımcı olur. Şeker oranı düşüktür ve ateş düşürücü özelliği vardır. Vücudun ihtiyacı olan suyu da dengeler.

Kiraz
Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

Yeni Dünya (Malta eriği)
A vitamini açısından zengindir. Görmeye ve büyümeye faydalıdır. Flavonoidler bakımından zengindir. Akciğer ve ağız boşluklarındaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylece tümör ve kanser riskini azaltır. Kan şekerini düşürür. Bu sayede diyabet hastalığına yakalanma riski azalır.

Yeşil Erik
A ve C vitamini ile kalsiyum ve demir zenginidir. Yeşil erik, bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır. Sindirilebilir lif bakımından zengin olan yeşil erik kabızlık ve gaz şikâyetlerinin giderilmesinde yardımcıdır. Yeşil erik bağışıklık sistemini korur. Dişleri ve diş etlerini güçlendirir. Demir eksikliğinin tedavisinde yardımcıdır. Bağ dokusunu güçlendirir. Kan şekeri seviyesini düzenler.

Limon
Limon C vitamini içeren meyvelerden biridir. Kabuğu ve suyu da tüketilir. Ödem atma, cildi temizleme ve metabolizmayı çalıştırma konusunda önemli meyvelerden biridir. Yüksek tansiyonu düşürme özelliği olan limon aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonları da vücuttan atma durumunda işe yarar.

Lime Limon
Misket limonu olarak bilinen lime limon C vitamini kaynağıdır. Kilo vermeye, bağışıklığı ve demir emilimini artırmaya, böbrek taşlarını önlemeye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve kanserle savaşmaya yardımcıdır.

Yorum Yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.