Değerli VitaminYE ailesi, vitaminye.com üzerinden Türkiye satışlarımızı durdurma kararı aldık. Ürünlerimizi Trendyol ve diğer pazar yerlerinden temin edebilirsiniz. Bundan sonraki süreçte vitaminye.com üzerinden uluslararası operasyonlarımızı yönetiyor olacağız.

Cennet hurması faydaları saymakla bitmiyor!

Cennet hurması, Trabzon hurması olarak da adlandırılan bu besin, diyet lifi açısından oldukça zengindir. 100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir. Antioksidan kapasitesi çok fazla olan bu besinin 100gr'ı 70 kalori içermektedir. Beslenme ve diyet uzmanı Tuba Kayan Tapan adım adım kalbi koruyan cennet hurmasının özelliklerini şöyle sıralıyor:

Vücut direncini artırır
Sağlık için yararlı olan değerli antioksidanlar barındırır. Taze meyvesi, likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi diğer antioksidanları da içerir. Aynı zamanda bu bileşikler, çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudumuzu korur. İçeriğindeki antioksidanlar, özellikle yaşlılarda göz sağlığı için oldukça önemlidir.

C vitamini kaynağıdır. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. Günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 12'sini 100 gram Trabzon hurması ile karşılamak mümkün.

Kalbe kalkan oluyor
Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan zengin olan cennet hurmasının 100 gramı, günlük mangan içeriğinin yüzde 15'ini, bakır içeriğinin ise yüzde 12'sini kapsar. Bu özelliği ile vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı olur. Bakır bağışıklık sistemini desteklemesinin yanında, kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlar.

Lif içeriğinin yüksek olması, mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önler. Mide bağırsak hastalıklarını engeller. Yüksek lif hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da korur. Bağışıklığı kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar.

Karbonhidrat içeriğinden dolayı, şeker hastaları 1 orta boy cennet hurmasının yarısını bir ara öğünde tüketmelidir. Fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltir. Diyabetlilerin dikkatli olması gerekir.

Ceviz ilavesiyle faydası artıyor
Kaynatılarak şeker ilave edilmeden yapılan cennet hurması pekmezi, kabızlık şikayetini ortadan kaldırarak, mide ve bağırsak sistemini rahatlatır. İsteğe bağlı olarak içine eklenen ceviz ve fındık, Omega-3 içeriğini artırıp, pekmezi sağlığa daha da faydalı hale getirir. Şeker hastalarının sabah kahvaltısında 1 yemek kaşığı bu karışımı almasında sakınca yoktur.

1- Antioksidant kaynağı
Sağlık için yaralı olan değerli antioksidanları içerir. Taze meyvesi, likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi diğer antioksidanları da içerir. Aynı zamanda bu bileşikler, çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudumuzu koruyucu etki gösterir.

2- Göz sağlığına bire bir
İçeriğindeki antioksidanlar, özellikle yaşlılarda göz sağlığı için oldukça önemlidir.

3- C vitamini kaynağı
Önemli bir c vitamini kaynağıdır. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. Günlük C vitamini gereksiniminin %12,52’sini 100 gr Trabzon hurması ile karşılayabiliyor.

4- Bakır deposu
Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan oldukça zengin olan cennet hurmasının 100 gr'ı, günlük mangan içeriğinin %15'ini, günlük bakır içeriğinin ise %12'sini kapsar. Bakır içeriği, bağışıklık sistemi desteklediğinden, savunma sistemini kuvvetlendiren enzim yapısına katılır. Yani, vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı olur. Bakır da en az mangan kadar bağışıklık sistemi desteklemesinin yanında, kırmızı kan hücrelerinin de yapımını sağlar.

5- Mide bağırsak sorunlarına son
Lif içeriğinin yüksek olması, mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önleyecektir. Mide bağırsakta oluşabilecek irritabl barsak sendromunu engeller.

6- Kalp sağlığına kalkan
Yüksek lif hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da korumaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı olan bireylerin 1 orta boy cennet hurmasının yarısının bir ara öğünde tüketmelidirler. Yüksek karbonhidrat içeriğine bağlı fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltir. Diyabetli bireyleri dikkatli olması gerekmektedir.

Lezzetli cennet hurması pekmezi yapın
Kaynatılarak şeker ilave edilmeden yapılan cennet hurması pekmezi, şeker ilave edilmediği için kahvaltılarda 1 tatlı kaşığı tüketilebilmektedir. Ayrıca içine isteğe bağlı eklenen ceviz ve fındık pekmezin omega 3 içeriğini arttırdığından dolayı biyoyararlılığı artar.

Şeker içermediğinden dolayı, içine eklenen ceviz ya da fındık omega 3 yağ içeriğinden dolayı pekmezin glisemik indeksini düşürür. Şeker hastası olan bireylerin 1 yemek kaşığı sabah kahvaltılarında bu pekmezi almasında bir sakınca yoktur. Ayrıca lif ve iyi yağ içeriğinin yüksek olmasından dolayı, kabızlık şikayetini ortadan kaldırarak, mide ve bağırsak sistemini rahatlatmaktadır.

Şekersiz cennet hurması muhallebisi
- 5 adet yumuşak Trabzon hurması
- 3 yumurta
- 1 su bardağı süt
- 1 paket vanilya

Hurmaları yıkayıp ince bir tel süzgeçten veya kevgirden geçirip püre haline getirin. İçine yumurtaları, vanilya ve sütü ekleyip iyice çırpın. Küçük fırın kaplarına karışımı bölüştürün. Kapları fırın tepsisine dizip, tepsiye kapların yarı hizasına gelecek kadar sıcak su ekleyin. Yaklaşık 25 dakika fırında pişirin. Soğuması için hemen dışarı çıkarın. Soğuduktan sonra kolayca ters çevirerek servis edebilirsiniz. 6 kişilik bu tarifin özelliği, şeker içermemesi ve yüksek proteinli olmasıdır. Bu sebeple zayıflama programında olan hastalar, ara öğünlerinde tüketebilirler. 1 porsiyonu 142 kalori olan bu tatlı, hem şeker ihtiyacını giderir hem de protein içeriğinden dolayı tok tutacaktır.

Yorum Yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.